^Επιστροφή

Συμμετοχή του Σχολείου μας στον 3ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό «Alan Turing»

Την Τετάρτη 13 Μαρτίου 2024, 13 ομάδες μαθητών από την Ε’ και ΣΤ’ τάξη του σχολείου μας έλαβαν μέρος στον 3ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Μαθηματικής Λογικής και Υπολογιστικής Σκέψης (3ος ΜΔ-ΜΛΥΣ) «Alan Turing» 2023-2024. Ο διαγωνισμός διοργανώθηκε από το ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Δυτικής Ελλάδας και έχει την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων. Στόχος του διαγωνισμού είναι η καλλιέργεια της μαθηματικής λογικής και της υπολογιστικής σκέψης στους μαθητές, η ανάπτυξη της ικανότητας επίλυσης προβλημάτων, η ενίσχυση της ομαδικότητας και της συνεργασίας, καθώς και η εξοικείωση τους με τις νέες τεχνολογίες.

Οι μαθητές μας, με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών τους, προετοιμάστηκαν με ενθουσιασμό λύνοντας ασκήσεις και προβλήματα, ερευνώντας θέματα που σχετίζονται με τη μαθηματική λογική και την υπολογιστική σκέψη, και συνεργαζόμενοι ομαδικά. Η συμμετοχή τους αποτελεί μια σημαντική εμπειρία, καθώς τους έδωσε την ευκαιρία να αξιολογήσουν τις γνώσεις και τις δεξιότητές τους και να έρθουν σε επαφή με νέες εκπαιδευτικές προκλήσεις.

Για περισσότερες πληροφορίες:https://blogs.sch.gr/pekesde-turing/

Copyright © 2013. 5ο Δημοτικό Σχολείο Περαίας Rights Reserved.